Spen Masters bowls finalists are confirmed

Overthorpe SC winners of the Derrick Radley Cup
Overthorpe SC winners of the Derrick Radley Cup
0
Have your say

Terry Glover (Liverpool) and Mike Leach (Blackpool) were the last qualifiers for this year’s Spen Masters final, to be held on Saturday September 5.

Glover overcame David Gwilliam (Manchester) 21-16 in his qualifying match and has drawn number four for the final, while Leach defeated Hugh Hornby (Preston) 21-10 and drew number eight.

First round: David Scott (Keighley) 17, David Gwilliam (Manchester) 21; Andy Wike (Huddersfield) 21, Richard Bentley (Cleckheaton) 12; Tom Glover (Liveropool) 21, Daniel Ferris (North Wales) 17; Stuart Mort (Preston) 21, Chris Mordue (Pudsey) 15; Andrew Sykes (Mirfield) 11, Neil Grant (Manchester) 21; Hugh Hornby (Preston) 21, Chris Bray (Cleckheaton) 16; Mike Leach (Blackpool) 21, Ben Gloag (Manchester) 12; Graham Huickley (Halifax) 20, Andrew Davison (Sheffield) 11.

Second round: Gwilliam 21, Wike 20; Glover 21, Mort 15; Grant 10, Hornby 21; Leach 21, Davison 16.

Qualifying round: Gwilliam 16, Glover 21; Hornby 10, Leach 21.

Finals Saturday September 5: 1 John Kennish (Isle of Man), 2 Tommy Johnstone (Poynton), 3 Robert Hitchen (Halifax), 4 Terry Glover (Liverpool, 5 Liam Griffin (Pudsey), 6 Gareth Coates (Ackroyd Victoria), 07 Graeme Wilson (Audenshaw), 8 Mike Leach (Blackpool), 9 Paul Dudley (Radcliffe), 10 Bill Burlinson (Warrington), 11 Chris Kelly (Thongsbridge), 12 Richard Stockdale (Eccleshill), 13 Mark Hughes (Crossgates), 14 Robbie Fitzpatrick (Wirral), 15 Stuart King (Asa Briggs), 16 Andy Cairns (Rossendale).

Callum Wraight (Shrewsbury) and Ashley Daykin (Huddersfield) were the latest qualifiers in the £5,300 Brighouse Classic.

Wraight beat Joe Stockdale and Stuart Hanson before overcoming Robbie Fitzpatrick (Wirral) 21-18 in the qualifying game, while Daykin defeated Brian Lee and Steven Gilroy before a 21-11 success against Roy Nicholson (Halifax).

Friday’s draw (start 6.30pm): Ben Harris (Birmingham) v Kieren Clark (Barrow), Lee Johnstone (Warrington) v Andy Ferris (Leek), Paul Bowes (Pudsey) v Scott Tattersley (Huddersfield), Gary Ellis (Whitefield) v Craig Gant (Huddersfield), Dan Ferris (Leek) v Dave Penketh (Warrington), Ira Jeffers (Leeds) v Neil Simpson (Shipley), Paul Clark (Barrow) v Ashley Tattersley (Lower Hopton), Peter Grimston (Birmingham) v David Jackson (Macclesfield)

Overthorpe Sports Club came from behind to win the Derrick Radley Cup 219-206 against Lower Hopton in a tense final at Outwood WMC.

Result (Overthorpe scores first): Jordan Crabtree 12, Gary Mountain 21; Geraldine Dickinson 15, Les Holmes 21; Andy Wood 14, Martin Laycock 21; Rob Dunford 21, Sheila Farrington 14; Heather Jewitt 21, Janet Griffiths 13; Tony Hammond 21, Ian Poutney 13; PhilGrason 13, Ross Ingham 21; Darren Ripley 20, opponent 21; Dave Jewitt 21, Darren Hickey 3; Mark Lofthoude 20, Andy Broad 21; Chris Rose 20, Martin Fox 21; Harold Walker 21, John Leach 16.

Overthorpe B overcame a 13 point deficit in the handicapping to defeat Overthorpe C 183-165 in the AB Senior KO Cup final at Hanging Heaton.

The B team were given the perfect with a 21-6 win over 14 year old Casey Lyman-Chap and Mark Lofthouse beating Dave Watson 21-7.

C team’s Darren Ripley defeated Karen Nutting 21-13 and Matty Thorpe beat Rod Clifford 21-9 but the B team took control with Paul Nutting beatingEmily Wilson 21-11 and Heather Jewitt winning 21-14 against Sam Hargreaves.

B team skipper Dave Jewitt overcame C team counterpart Alex Wolfenden 21-14, while Steve Hinchliffe was edged out 21-19 by the C team’s Dave Wilson.

Hanging Heaton’s J Watson and D North (pictured) defeated Viv Smith and G Hird of Hightown in the final of the Spen Valley Pairs competition at Thornhill C&BC last Friday.

There was good bowling throughout the afternoon with Watson and North taking the title.

Scott Simpson and Paul Evans (Willenhall) beat Mark Allman and Kieren Smith (Pudsey/Crossgates) 54-41 to qualify for the intermediate stages of the Mirfield Old Bank Autumn Doubles competition last Thursday.

Monday evening’s qualifying round saw Phil Lee and Mike Tunstall (Liverpool) overcome Duncan Reeves and Craig Gant (Pudsey Littlemoor/Netherton) 49-29.

Yorkshire Girls County bowler Eleanor Broadley, representing Almondbury Libs, came extremely close to winning the British Crown Green Junior Girls Championship title last Saturday.

Eleanor reached the final at Poynton, Cheshire, but was beaten 21-9 at the final hurdle by Natalia Connor (Shropshire).