Top track and field displays from Spen’s finest

Spenbrough AC members with awards won at the Yorkshire championships.
Spenbrough AC members with awards won at the Yorkshire championships.
0
Have your say

SPENBOROUGH and District AC returned with a golden haul of medals from the Yorkshire County Athletics Championships at the Dorothy Hyman Athletics Stadium, Cudworth, near Barnsley, last weekend.

Battling against the wind and rain local athletes won 12 gold, five silver and two bronze medals.

The most notable performance came from Under-15 athlete Leon Greenwood who won golds in the 100m, 200m and high jump.Scott Atkinson won gold in the Under-17 200m and 400m while under 20 Jennifer Walsh earned gold in the 800m and 1500m, her time of 4.27.51 was the fastest in the UK.

There was also gold and silver in the 400m and 200m for under-20 Sasha Craig. James Anthoney under-15 claimed gold and bronze in the javelin and discus. Other gold medallists were Ciara Flannery in the 300m, Sarah Roberts won the javelin and Chelsea Mitchell the shot.

Seniors

Dave Giblin, hammer 23.62m; Sheila Bolland hammer 21.12m, discus 13.72m

Amy Freeman, 400m 57.59s silver

Emma Rawnsley, 400m 63.04s

Juniors

Elliot Griffin, hammer 33.32m, discus 21.73m, javelin 28.02m, shot 8.55m Carl Foulstone, 800m 2.09.49s

Ryan Dransfield, 800m 2.03.57s, 1500m 4.21.56s

Simon Bolland, 800m 2.16.91s, 1500m 4.33.13

Sasha Craig, 400m 60.72s gold, 200m 26.74s silver

Danielle Roach, 400m 62.24s silver

Jennifer Walsh, 800m 2.12.36s gold, 1500m 4.27.51s gold (fastest in UK) Lauren Powell, 100m 12.49s silver

Sarah Roberts, javelin 44.57m gold

Under 17s

Scott Atkinson, 400m 50.72s gold, 200m 22.76s gold

Toby Aspindle, shot 10.93m silver, discus 27.61m

Ciara Flannery, 300m 40.52s gold Chelsea Mitchell, shot 10.67m gold Mollie Flannery, 800m 2.38.33

Bethany Ellis, 800m 2.21.69s, 1500m 4.58.50s bronze

Emma Wilkinson, 800m 2.37.16

Katie Byrne, 800m 2.44.39s, 1500m 5.49.20

Jessica Ellis 200m looked set for gold but fell on the home straight

Under 15s

Leon Greenwood, 100m 11.73s gold, 200m 24.57s gold, high jump 1.65m gold

James Anthoney, javelin 33.77m gold, discus 26.35m bronze

Glenn Aspindle, javelin 23.96m, 80mH 15.43s

Jordan Hutchinson, 800m 2.47.07s

Under 13s

Chloe Mitchell, 80m 12.20s, shot 6.65m

Stephanie White, 80m 11.97s